Tipy na výlet Kréta

Kréta Knossos Nejvýznamnější památkou, kterou je Kréta proslulá, je minojský palác Knossos (1900 st. př. n. l.). Právě tento palác měl podle řecké legendy obývat bájný Minotaurus, napůl býk a napůl člověk. Ten byl uvězněn do tamějšího labyrintu a krmen lidskými oběťmi. Kdo toto archeologické naleziště navštíví, určitě se dozví velmi zajímavé informace nejen o samotném Minotaurovi, ale též o bohaté kultuře minojské civilizace. Další památky této civilizace se nacházejí v archeologických oblastech Faistos, Mália a Zákr.

Máte-li v oblibě větší města s památkami a nákupními zónami, můžete na Krétě navštívit Chanii, Irákleio, Réthymno či turisty velmi oblíbené Agios Nikólaos.

Přírodní krásy můžete obdivovat například na jižním pobřeží v Matale. Zde jsou kromě krásných pláží i vápencové útesy, v nichž se ukrývají jeskyně, které obývali například členové hnutí hippies. Poněkud odlišnějšími jeskyněmi je Idská a Diktejská jeskyně s překrásnými krápníkovými útvary. Nacházejí se v centrální části Kréty. Jihozápad pro změnu ukrývá soutěsku Samariá, která vede napříč krásnou přírodou mezi skalními stěnami. Vznikl zde dokonce i národní park.

Mezi zajímavá místa patří i pláž Vaï, která se od ostatních pláží na Krétě liší exotickým palmovým hájem. Zkrátka a dobře, Kréta má takovým míst spousty. Stačí si zapůjčit například automobil a procestovat ostrov křížem krážem. Rozhodně to stojí za to.